تفاوت پس انداز و سرمایه‌گذاری

واژه‌های «پس‌انداز» و «سرمایه‌گذاری» گاهی اوقات به جای هم استفاده می‌شوند؛ اما وقتی صحبت از آنان به میان می‌آید، باید برای تضمین آینده مالی خود به هر دوی این موارد نگاه ویژه‌ای داشته باشیم. اگر شما جزو کسانی هستید که نمی‌دانید پس‌انداز برای شما بهتر است یا سرمایه‌گذاری، در درجه اول باید وضعیت مالی و اهداف خود را مشخص کنید.
ویژگی مشترک پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، اهمیتی است که این دو در زندگی ما دارند. در واقع هر دوی آنان برای برنامه‌ریزی و دستیابی به اهداف مالی ما به ما کمک می‌کنند. اگر هیچکدام را انجام نمی‌دهید، اکنون زمان شروع است و برای اینکار ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات در هزینه‌ها و نحوه استفاده از درآمدهایتان داشته باشید.
یک قانون کلی این است که پس‌انداز باید کوتاه مدت باشد، در حالی که سرمایه‌گذاری باید بلند مدت باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، به بررسی تفاوت‌های این دو می‌پردازیم.

پس‌انداز

مقداری پولی که پس از کسر هزینه ها از درآمد های قابل‌ مصرف هر فردی باقی می‌ ماند پس انداز نامیده می‌شود. ما برای خرید و موارد اضطراری پس‌انداز می‌کنیم. پس‌انداز معمولاً در صورت نیاز در دسترس است و خطر از دست دادن آن پایین است. مهم است که بدانید چقدر باید برای اهداف متفاوت خود پس‌انداز کنید؛ به عنوان مثال، اگر برای تعطیلات خانوادگی سالانه خود پس‌انداز می‌کنید، قطعا می‌دانید که چه مقدار پول را باید در چه مدت زمانی جمع کنید.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌ گذاری فرآیند استفاده از پول برای کسب بازدهی قابل قبول طی یک دوره زمانی بلندمدت است. هنگام سرمایه‌گذاری، مهم است که عاقلانه سرمایه‌گذاری کنید. اگر زودتر شروع به سرمایه‌گذاری کنید، بازده بهتری خواهید داشت. درک ابزارهای سرمایه‌گذاری مختلف و نحوه استفاده از آن‌ها برای موفقیت امری ضروری است. ما برای اهداف بلندمدت چون رفاه دوران بازنشستگی یا آینده فرزندانمان سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

سرمایه گذاری چیست؟

مهم‌ترین تفاوت‌های میان پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری

ریسک

بزرگترین و مهم‌ترین تفاوت بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، ریسک است. هنگامی که پول را در یک حساب پس‌انداز یا گواهی سپرده قرار می‌دهید، پس‌انداز می‌کنید که خطر از دست دادن وجوه بسیار پایین است؛ اما حداقل سود را نیز دارد. وقتی پس‌ انداز می‌کنید، معمولاً می‌توانید آن پول را زمانی که به آن نیاز دارید (یا پس از مدتی) بیرون بکشید؛ اما در سرمایه‌گذاری ریسک بیشتری وجود دارد؛ یعنی ضرر احتمالی شما می‌تواند بزرگ باشد. مهم است که اهداف خود را مرور کنید تا بفهمید کدام گزینه برای هر کدام از برنامه‌های شما بهتر است، پس‌انداز یا سرمایه گذاری.

بازدهی

تفاوت دیگر بین پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری، بازدهی و کسب سود است. هدف اصلی از پس‌انداز ایمن نگه داشتن پول است و کسب بازدهی از آن، درجه اهمیت پایین‌تری دارد. در حالی‌ که سرمایه‌گذاری صرفاً با هدف افزایش سرمایه اولیه و کسب سود انجام می‌شود؛ به طور مثال، سود حساب‌های پس‌انداز بسیار پایین است. با این حال، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌ گذاری مبتنی بر سهام یا مختلط، پتانسیل بسیار بالاتری برای رشد ارزش سرمایه در بلندمدت دارد.

نقدشوندگی

با اینکه امروز بسیاری از دارایی‌های قابل خریداری جهت سرمایه‌گذاری، همچون سهام یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری از قابلیت نقدشوندگی بالایی برخوردارند؛ اما به هرحال در صورت نیاز به پول شما دسترسی سریعتری به پس‌اندازهایتان دارید. در واقع هنگامی که شما در یک دارایی خاص پس‌انداز می‌کنید باید در کنار آن به فکر تامین مالی کوتاه‌مدت خود از طریق پس‌اندازهایتان نیز باشید؛ چرا که اگر در کوتاه مدت به پول نیاز داشته باشید ممکن است در همان زمان خاص بیرون کشیدن پول از محل سرمایه‌گذاریتان اصلا کار منطقی و معقولی نباشد.

|افق زمانی

یک قانون کلی این است که پس‌ انداز باید کوتاه‌مدت باشد، در حالی که سرمایه‌گذاری باید بلند مدت باشد. کوتاه مدت زیر هفت سال و بلند مدت بیش از هفت سال است؛ اما این ارقام بیشتر بر اساس ویژگی‌های هدف است. به خاطر داشته باشید که چه زمانی به بودجه نیاز دارید، برنامه شما برای این بودجه چیست و چه ریسکی را برای رسیدن به آن باید تحمل کنید.

محافظت در برابر تورم

قابل درک است که سرمایه‌گذاری در بلندمدت نه تنها ارزش پول شما را حفظ می‌کند، بلکه می‌تواند سود بسیار کلانی را نیز نصیب شما کند. پس‌ انداز کردن در این راستا هیچ مزیت خاصی ندارد. توجه داشته باشید در سیستم‌های اقتصادی درگیر با تورم مسئله حفظ ارزش پول از اهمیت دوچندانی برخوردار است؛ زیرا سرعت افت ارزش پول بسیار سریع است و قطعا پس‌انداز به تنهایی هیچ کمکی به حفظ ارزش دارایی شما نمی‌کند.

کدام یک مهم‌تر است؟

ممکن است شما سرمایه‌گذار فوق‌العاده‌ای باشید و دارایی‌های قابل سرمایه‌گذاری را به خوبی بشناسید؛ اما نتوانید برای تامین مالی زندگی خود تصمیمات درستی بگیرید؛ زیرا نمی‌دانید چگونه وجوه کوتاه‌مدت خود را پس‌ انداز کنید. از طرف دیگر شما می‌توانید هر ماه پول پس‌انداز کنید، اما در دراز مدت، این پس‌ انداز در دوران بازنشستگی ارزش چندانی نخواهد داشت و به احتمال زیاد برای تامین آینده فرزندانتان نمی‌تواند کمک شایانی به شما بکند. پس این مسئله باید به ما یادآوری کند که سرمایه‌گذاری و پس‌انداز چقدر مهم هستند، به خصوص وقتی با هم انجام شوند. برای برنامه‌ریزی صحیح مالی و بهره‌وری از ابزارهای مالی کارا لازم است که اهداف مالی خود را به خوبی بشناسید و در راستای رسیدن به آنها پولتان را به نسبت صحیحی سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کنید؛ بنابراین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری دو مفهوم متفاوت هستند که در کنار هم برای تضمین آینده مالی شما مفید واقع خواهند شد. هیچ‌کدام نمی‌توانند بدون دیگری در این بازار دائماً متورم دوام بیاورند. اگر می‌خواهید با هزینه‌های زندگی در حال افزایش همراه باشید، سرمایه‌ گذاری ضروری است. به یاد داشته باشید، هر چه زودتر شروع کنید، ثروت بیشتری در دراز مدت انباشته خواهید کرد. شاید بهترین راه‌حل این است که در ابتدا مقداری پس‌ انداز داشته باشید تا بتوانید در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید و مابقی سرمایه خود را که می دانید در کوتاه‌مدت نیاز ضروری به آن ندارید در ابزارهای مناسب، سرمایه‌گذاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *