7 دلیل قانع کننده سرمایه گذاری در بورس

چرا باید اقدام به سرمایه گذاری در بورس کنیم؟ برای پاسخ به این سوال نیازمند مقدمه ای هستیم. همه خواهان ایجاد ثروت پایدار در دراز مدت هستند و نقطه شروع برای دستیابی به آن، پس‌انداز کردن است که هرگز کافی نیست، به خصوص اگر قصد خلق ثروتی واقعی را داشته باشید.

هنگامی که به اندازه کافی پول پس‌انداز کردید، گام بعدی که باید به فکر آن باشید، سرمایه‌گذاری است. بازارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید پول خود را در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. بازار سهام یکی از محبوب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری است که یک راه عالی برای به حداکثر رساندن پس‌انداز شما است.

سرمایه‌گذاری در سهام به این معنی است که شما مالک قسمتی از شرکتی هستید که سهام آن را خریداری کرده‌اید. سهام می‌تواند بخش ارزشمندی از سبد سرمایه‌گذاری شما باشد. داشتن سهام شرکت‌های مختلف می‌تواند به شما در ایجاد پس‌انداز، حفظ ارزش پول خود در برابر تورم و به حداکثر رساندن درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری کمک کند؛ البته مهم است که بدانید سرمایه‌گذاری در بورس ریسک‌های مختص به خود را نیز دارد.
در ادامه هفت دلیل کلیدی برای سرمایه‌گذاری در بورس را عنوان می‌کنیم :

خلق ثروت

دلیل اصلی سرمایه‌گذاری در سهام، ایجاد ثروت و رشد تصاعدی پس‌انداز است. در بلندمدت، ارزش سهام افزایش می‌یابد؛ این بدان معنا نیست که شما افت‌های گاه به گاه را تجربه نخواهید کرد، اما به طور کلی ارزش سهام شما در طول زمان افزایش خواهد یافت. کارشناسان مالی می‌گویند که سرمایه‌گذاری در بازار سهام در طول چندین دهه به طور کلی بهترین راه برای ایجاد ثروت است. در واقع آنچه که در بلندمدت، برای دوره‌های زمانی طولانی‌مدت مشاهده شده است، این است که بازده بازار سهام عموماً از بازده سایر دارایی‌ها بیشتر است.

قابلیت نقدشوندگی بالا

یکی از معیارهای مهم جهت انتخاب دارایی‌های مختلف به هدف سرمایه‌گذاری، قابلیت نقدشونگی است. به این معنا که یک سرمایه‌گذار بتواند در هر زمانی و به سرعت دارایی خود را به وجه نقد تبدیل کند. سرمایه‌گذاران بورس هر زمان که بخواهند می‌توانند سهام خود را فروخته و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به پول خود دسترسی پیدا کنند.

حفظ ارزش سرمایه دربرابر تورم

حفظ ارزش سرمایه به معنی فعالیت‌هایی است تا با انجام آن فعالیت‌ها و فرایند‌ها بتوان مانع از کاهش قدرت خرید شد. با گذشت زمان، هر پول نقدی که دارید به دلیل تورم ارزش خود را از دست می‌دهد. سرمایه‌گذاری در سهام نه تنها پول شما را از اثرات تورم محافظت می‌کند، بلکه با وجود نوسانات شاخص‌های اقتصادی، در بلندمدت بازدهی شما را نیز تضمین می‌کند.

معافیت مالیاتی سود ناشی از آن

در ماده ۱۴۵ از باب چهارم قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با معافیت‌های مالیاتی مطرح شده است که سود سهام بورس اوراق بهادار از پرداخت مالیات معاف است. دلیل اصلی معافیت مالیاتی سود سهام این است که معافیت مالیاتی برای جلوگیری از اخذ مالیات مضاعف وضع شده است.
به بیان ساده تر شرکت‌های سهامی قبل از تقسیم سود، مالیات آن را پرداخت کرده‌اند و دیگر لزومی ندارد سهامداران شرکت بابت سود نقدی که دریافت می‌کنند مالیات بیشتری پرداخت کنند.

برخورداری از حمایت قانونی

بورس بازاری قانونی است؛ بنابراین کلیه افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند، از حمایت قانونی برخوردار هستند. سازمان بورس و اوراق بهادار بر معاملات بورس تهران نظارت می‌کند و اجازه فعالیت به افراد حقیقی و حقوقی متخلف را نمی‌دهد؛ بنابراین يكي از مهم‌ترين مزاياي سرمايه‌گذاري در بورس، امنيت در سرمايه‌گذاري و برخورداري از حمايت قانون و مقررات است. به دليل جايگاه حياتي بورس در اقتصاد ، قوانين و مقررات متعددي درباره بورس و حمايت از سرمايه‌گذاران در اين بازار تصويب شده است كه اين امر، امنيت بورس را براي سرمايه‌گذاري تضميـن مي‌کند؛ براي مثال، اگر فردي سهام شركتي را در بورس خريداري كند و شركت مذكور، در پايان سال، با وجود تصويب سود نقدي، از پرداخت سود در مهلت مقرر خودداري كند، سهامدار مي‌تواند از شركت مذكور شكايت كـرده و سود خود را دريافت کند.

سرمایه گذاری با مبالغ کم

سرمایه گذاران به راحتی و با پول کم می توانند در بورس سرمایه گذاری کنند؛ به طور مثال، شما برای سرمایه گذاری در مسکن نیازمند نقدینگی بالا هستید. سرمایه گذاری در طلا و خودرو نیز محدودیت هایی برای شما ایجاد می کند.

سهولت سرمایه گذاری

کافی است که در سامانه سجام ثبت نام کرده باشید و احراز هویت شده باشید تا به سادگی و سریع در بورس سرمایه گذاری کنید. هر سرمایه گذاری به راحتی می توانید به صورت آنلاین و آفلاین در ابزارهای مختلف بازار سهام سرمایه گذاری کند. معاملات تلفنی و معاملات حضوری نیز از دیگر قابلیت های بازار سرمایه است.
به طور کلی سرمایه‌گذاری در بورس یکی از راه‌های اصلی سرمایه‌گذاری به هدف کسب حداکثری بازده است؛ البته که این امر دارای معایب خاص خود نیز همچون نوسانی بودن بازار و ریسک زیاد می‌باشد؛ اما با شناخت ویژگی‌های بازار سهام و بورس و شناسایی ابزارهای مالی متناسب با اهداف شخصی می‌توان از مزیت‌های بسیار این بازار در بلندمدت بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *